Pomiary szczelności gazowej komory są ważne ponieważ do nieszczelnej komory może dostać się zbyt dużo zanieczyszczeń prowadzących do pogorszenia jej działania. Aby utrzymać ilość zanieczyszczeń na akceptowalnym poziomie, nieszczelność komory nie może przekroczyć pewnego progu. Tylko w takim przypadku aparatura pomiarowa ma szansę sprawnie funkcjonować przez cały czas trwania eksperymentu (szacowany czas zbierania danych ~10 lat).
Pomiar szczelności gazowej wykonywany jest przy pomocy aparatury której schemat pokazano na Rys.1 a zdjęcie na Rys.2. Test przebiega w dwóch etapach.
Rys.1 |
Rys.2 |
- Pierwszym krokiem jest sprawdzenie szczelności samego układu pomiarowego. W tym celu zamyka się zawory nr. 2, 3 i 4, napełnia się układ pomiarowy gazem o nadcinieniu 10 mbar (Y) po czym zamyka się zawór nr. 1. Po upływie 1 minuty, ciśnienie jest ponownie mierzone. Jeśli różnica ciśnień nie jest większa niż 1 mbar to układ pomiarowy jest wystarczająco szczelny.
- Następnie wykonujemy test szczelności modułu. Przy otwartych wszystkich zaworach moduł powoli wypełnia się gazem pod nadcinieniem 5 mbar (X) po czym zamykany jest zawór nr. 1. Co 1 minutę mierzone jest ciśnienie w modułach. Jeżeli ciśnienie w module nie maleje szybciej niż 1 mbar/min to uznawany jest on za wystarczająco szczelny.
Na Rys.3 pokazano wyniki pomiarów spadku ciśnienia dla modułów.
Rys.3 |
Jeżeli moduł był nieszczelny trafiał do poprawki.
Miejsca w którym występował przeciek gazu lokalizowano używając specjalnego urządzenia potrafiącego rozpoznać obecność argonu w powietrzu. Miejsca wycieku gazu uszczelniano klejem, po czym moduł ponownie poddawano testom szczelności.